Alt Göz Kapağı Estetiği

Alt Göz Kapağı Estetiği

Alt göz kapağı estetiği veya bleferoplasty olarak adlandırılan estetik ameliyat, alt göz kapağındaki torbalanmalar, ciltteki gevşemeler veya sarkıklıklar için yapılan bir ameliyattır. Alt göz kapağında genellikle başvuru nedeni kapak altındaki torbalanmalardır.

Göz kapağı estetiğinde yaş sınırlaması yoktur ancak ameliyat öncesi dikkatli muayene esastır. Başvuru yaşı genellik 40'ın üzeri olsa da daha genç yaşlarda da başvuru olur. Kırklı yaşların üzerindeki hastalarda genellikle cildin gevşekliği ile birlikte yağ torbalanmaları dikkati çekerken daha gençlerde cilt gevşekliği daha az görülür. Gençlerdeki şikayet genellikle yağ torbalanmalarıdır.

Alt göz kapağı ameliyatının karakteristik birkaç özelliği mevcuttur. Orbita diye adlandırılan göz çukurumuz içindeki yağların fıtıklaşması sonucu oluşan yağ torbası görünümü giderilmek için daha çok yağ çıkarılır ve ciltle daha fazla kombinasyon yapılır. Yağ çıkarmak için bazen göz kapağı içinden “transkonjonktival”, bazen kirpikli kenar altından “transsilyer” yöntemlerle girmek gerekebilir. Bazen bunlar kombine edilebilir. Amaç alt göz kapağındaki torbalanmaları elimine etmektir. Yağ torbalanmaları direk kesilip alınarak veya gözyaşı deformitesine (tear through) yayılıp transfer edilerek elimine edilebilir. Cilt çıkarma işlemi gerekmeyen göz kapağı içinden yapılan işlemde herhangi bir iz kalmaz çünkü kesi kapak içindedir. Bazen cilt sarkık veya gevşek olur ve çıkarmak gerekir. Hatta bazen gevşeklik o kadar fazladır ki daha gergin cilt elde etmek için göz çukuru kemiklerine dikişle cildi tespit etmek (kantopeksi) gerekebilir. Bu durumda alt kirpikli kenarın 3-4 mm altında çizgi şeklinde iz kalabilir. Bu iz giderek azalır. Bazen yanak cildi ve yağ dokusunun yer çekimi etkisiyle aşağıya indiği ve yaşlı görünüm oluşturduğu hastalarda orta yüz germe ameliyatı alt göz kapağı ameliyatının klasik komponenti olabilir. Tüm bunlar için doktor ve hasta uyumu, karşılıklı beklentiler, hastanın dokusunun limitleri, ön analiz ve dikkatli muayene hayati önemdedir.

Genellikle genel anestezi tercih edilir. Ortalama bir gece hastanede kalınması yeterlidir. Ameliyat sonrası hastalara suni gözyaşı damlaları, antibiyotikli kremler verilir. İlk gece buz uygulanır. Göz çevresindeki hafif morluk ve şişlikler bir hafta içinde giderek azalır. Hastalarımıza işlerine giderken veya dışarı çıkarken güneş gözlükleriyle çıkmalarını öneririz. 1 haftanın sonunda bir kontrol yapılır. Dikiş alınması gerekiyorsa dikişler alınır ve hasta normal hayatına döndürülür.

Alt göz kapakları torbalanmaları yaşlı ve yorgun görünümün en çok gözlendiği alandır. Alt göz kapakları, orta yüzle direkt bağlantısı dolayısıyla görünüşümüzü etkileyen bir alandadır. Tüm bu nedenlerle izole veya kombine tipte ameliyatları mevcuttur.

Alt bleferoplasti ameliyatı nedir ve kimlere yapılır?

Alt bleferoplasti, göz kapağı torbalanmaları olan, alt göz kapağı cildinde sarkma ve derin çizgilenmeleri olan hastalarda uygulanan bir cerrahi işlemdir. Temel olarak, torbalanma görüntüsü yaratan yağ dokuları çıkarılır, sarkmış cilt gerginleştirilir, alt göz kapağı pozisyonu ayarlanır.

Alt bleferoplasti ameliyatı ne kadar sürer, genel anestezi almak gerekir mi?

Alt bleferoplasti ameliyatı yaklaşık 1 saat suren ve lokal veya genel anestezi ile yapılabilen bir işlemdir.

Alt bleferoplasti ameliyatı ile yüzde sarkmalar tedavi edilebilir mi?

Alt bleferoplasti ameliyatında “tear through” deformitesi denilen göz iç kısmındaki oluk görüntüsü tedavi edilir. Bununla beraber orta yüzün askılaması da yapılabilir ki böylece pek çok deformitenin önü alınmış olur.

Alt bleferoplasti ameliyatı nasıl yapılır, iz kalır mi?

Alt bleferoplasti ameliyatı, kirpiklerin 1 mm altından ve göz kapağının içerisinden girilerek yapılır. Her iki yöntemde de amaç fazla olan yağlara ulaşmaktır. Fazla yağlar alındıktan sonra göz kapağının fazla cildi de çıkarılır ve yeniden dikilir. Kirpiklerin 1 mm alt kısmında çizgi şeklinde ve gitgide belirsiz olması beklenen bir iz kalır.


Whatsapp Destek

Whatsapp Destek Hattı

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?