Jinekomasti Ameliyatı

Erkeklerde Meme Büyüklüğü Düzeltilmesi (Jinekomasty Ameliyatı)

 

Jinekomasti, erkek memesinin aşırı büyümesine denir. Pek çok erkek hayatlarının bazı dönemlerinde jinekomastinin bazı formlarıyla karşılaşırlar. Özellikle ergenlik çağındaki erkeklerde bu sıklık artmaktadır. Tek veya çift taraflı olabilir. Ergenlikten sonra birkaç yıl içinden gerileyebilir. Bazıları ise gerilemez ve psikolojik olarak etkilenen hastalar plastik cerraha başvurmak durumunda kalırlar. Jinekomastinin büyük kısmının sebebi bilinmemektedir.

Bilinen sebeplerinden bazıları,

  • Hormonal değişimler (ergenlik dönemi)
  • Çeşitli ilaçlar (steroidler, digoksin gibi kalp ilaçları)
  • Hormon üreten bezlerin tümörleri (testis, tiroid bezi, akciğer kanserleri)

Jinekomasti cerrahi olarak tedavi edilir. Cerrahi opsiyonlar hastaların muayeneleri yapıldıktan sonra o hastaya en uygun cerrahi planlanarak karar verilir.

Hastaların fizik muayenesinde meme dokusunun yağ mi yoksa gland (meme dokusu) mı olduğu, sarkma olup olmadığı, deri fazlalığı olup olmadığı ve ele gelen kitle olup olmadığı değerlendirilmelidir. Sarkma varsa meme üzerinden kesiler yapılarak kadınlarda yapılan meme küçültme ameliyatına benzer işlemler yapmak gerekir.

  • Meme başından girilerek
  • Meme başı dolaşımı korunarak
  • Serbest meme başı tekniği ile
  • Klasik veya ultrasonik liposaksin ile

Liposakşın sarkma olmayan memelerde uygundur. Meme altından ve kenarından yapılan küçük insizyon denilen deliklerden girilerek yapılır. Yapılmadan önce meme dokusuna ameliyat sonrası ağrı duyulmasını ve kanamayı önleyen ilaçları içeren sıvı verilir. Ardından kanüller yardımıyla işlem gerçekleştirilir. Genellikle 1 saat civarı sürer. Ameliyat sonrası birkaç saat sonra hasta evine gidebilir. Memelere baskı yapan giysi giydirilir. Bu giysi 4 hafta sürekli sonraki 4 hafta geceleri giyilir.

Sarkık memelerde meme başından aşağıya doğru inen ve meme katlantısında devam eden iz kalır. Bu ize ters T şeklinde isim verilir. Meme küçültme yapılan kadınlardaki ize benzer. Bu işlemde ameliyat sonrası yara bakımı yapılır. Cilt altından dikişler atılır ve alınması gerekmez. Memeye 4 hafta süreyle başı yapan giysi giydirilir.

 

Jinekomasti nedir?

Jinekomasti erkek memesinin çeşitli sebeplerle aşırı büyümesine denir. Hormonal (ergenlik), çeşitli ilaçlar (steroidler, kalp ilaçları vs.), hormon üreten bazı tümörler neden olabileceği gibi çok büyük bölümünde sebep bilinmez. Tek veya çift taraflı olabilir. Ergenlik döneminde artıp daha sonra gerileyebilir.

 

Jinekomastinin tedavisi nedir, ilaç kullanmak gerekir mi?

Jinekomastinin tedavisi cerrahidir. İlaç tedavisi yoktur. Genellikle, cildinde sarkıklık olmayan, aşırı büyük olmayan meme yapılarında liposuction yeterli olmaktadır. Aşırı büyümesi veya sarkıklığı olan hastalarda ise cilt çıkarmak gerekebilir.

 

Jinekomasti ameliyatından sonra nelere dikkat etmek gereklidir?

Jinekomasti ameliyatından sonra yaklaşık 1 ay korse kullanılması tavsiye edilir. 1 ay sureyle ağır spor önerilmez. İlk hafta yürüyüşlere başlanabilir. Hastaların kilo almamaları önerilir. Fazla kilo alımında memelerde yağlanma oluşabilir.

Jinekomasti ameliyatından sonra iz kalır mi?

Sadece liposuction yapılan hastalarda her iki memenin altında 1 veya 2 ufak giriş deliğinin izleri belli belirsiz kalabilir. Liposuction yeterli olmayıp cilt çıkarmak gereken hastalarda ters t, lolipop seklinde izler olabilir. Ameliyattan yaklaşık 1 ay sonra iz giderici kremler ve güneş kremleriyle izlerin azaltılması sağlanır.


Whatsapp Destek

Whatsapp Destek Hattı

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?