Karın Germe

Karın Germe

Karın germe operasyonları, çeşitli sebeplerle karın derisinde sarkmalar meydana gelen hastaların sarkık karın derisini almayı içeren bir operasyondur. Fazla kilolu olup kilo verenler veya hamilelik geçirip doğum sonrası karın derisinde sarkma oluşan hastalar başvuran hastalardır. Karın derisi sarkıklığına cilt altı veya karın içi yağlanma da eşlik edebilir. Karın germe ameliyatı sıklıkla liposuction ile kombine edilir çünkü cilt altındaki yağlanmanın azaltılması estetik olarak daha kabul edilebilir sonuçlar sağlar.

Karın derisinde sarkıklık olmayan ama yağlanma olan hastalarda ise daha çok liposuction tercih edilir. Yağ dokusu lazerli veya ultrasonografik yardımcı yöntemlerin eşliğinde alınır. Ancak karın cildi sarkıksa veya göbek altı seviyede sarkıklık varsa tam veya mini karın germe uygun hastalarda tercih edilebilir.

Karın germe veya liposuction için uygun hastalarda operasyon sonrası hamilelik düşüncesi varsa hamileliğin öne alınmasını tercih ederiz. Ameliyat sonrası hamile kalınabilir ancak yeniden sarkmalar çatlaklar oluşabileceğinden öne alınmaktadır.

Vücut yapısı çok kilolu olan hastalarımıza öncelikle hayat şekli değişimi, kilo verilmesi önerilir. Çünkü ne karın germe ne de liposuction ameliyatları kilo verdirmek için yapılır. Temelde hastalarımızın estetik görünüşlerini düzeltmek amaçtır.

Sigara içmemek özellikle karın germe ameliyatında çok önemlidir. Sigarayı ameliyat öncesi 3 hafta sonrası 4 hafta olacak şekilde kesmek yara iyileşme süreci için çok önemlidir.

Hastalarımızın basen, karın, bel, diz veya rahatsız oldukları yağlanmaları olan bölgelerine liposuction yapılarak karın germe ameliyatıyla birlikte kombine edilebilir.

Operasyon genel anestezi altında yapılır. Öncelikle liposuction yapılacak bölgeler yapılır. Ardından sarkık olan karın cildi çıkarılır. Karın cildi çıkarıldıktan sonra karın kasları onarılarak orta hatta birleştirilir. Bu işlem karnın daha düz ve gergin gözükmesini sağlar.

Karın alt kısmında iç çamaşırı içinde kalacak şekilde iz kalır. Bu iz sezaryen izinin biraz daha uzunudur. İyileşme klasik yara iyileşmesi gibi 7-10 gün sürer. Karın altında biriken kan tahliyesi için drenler kullanılır. Hastanın durumu takip edilerek birkaç gün sonra bu drenler çekilir. Birkaç gün hastalardan hafif eğilerek yürümelerini isteriz. Hastalarımıza yaklaşık 1 ay kullanacakları, vücutlarını saran özel korseler veririz ve belli aralıklarla kontrollere çağırırız.

 

Karin germe ameliyatı nasıl yapılır?

Karin germe ameliyatı çeşitli sebeplerle karin derisinde sarkmalar meydana gelen hastaların sarkık karin derisini alarak daha gergin bir karın oluşmasını ve sarkıklığın ortadan kalkmasını sağlayan bir ameliyattır. Sarkan karin fazla derisi, altındaki yağ dokuyla beraber çıkarılır ve üstteki kalan cilt eski derinin yerine getirilerek yeniden karin formu oluşturulur. Bazen liposakşın ile kombine de edilerek karin derisi inceltilebilir.

 

Karin germe ameliyatı için uygun adaylar kimlerdir?

Kilo kaybettikten veya hamilelik geçirip karın derisinde sarkıklık oluşan, hem estetik hem de hijyen acısından sorun yasayan hastalar genellikle karin germe ameliyatı için başvuran hastalardır. Karın sarkıklığı olan ancak kilolu hastalara öncelikle kilo verilmesi önerilir. Sigara kullanan hastaların sigara kullanımını ameliyat öncesi ve sonrası üçer hafta olacak şekilde bırakması önerilir. Hamilelik düşünen hastaların erken dönem hamilelik istekleri varsa, tekrar oluşabilecek çatlaklar ve sarkıklıklar nedeniyle ameliyatı hamilelik sonrasına bırakması önerilir.

 

Karın germe ameliyat süreci nasıl ilerler, ne kadar sürede iyileşilir?

Karin germe ameliyatı yaklaşık 2-3 saat süren bir ameliyattır. Genel anestezi altında yapılır ve 1 veya 2 gece hastanede yatış gerektirir. Hastalar taburcu olduktan 1 hafta sonra kontrole çağrılır, pansumanlar değiştirilir. 1 ay boyunca korse kullanılır.

 

Karin germe ameliyatında iz nerede kalır?

Sarkık olan cilt çıkarılacağı ve yeniden dikileceği için bikini içerisinde kalacak şekilde karnin alt kısmında yay seklinde iz kalır. Bu izin kalitesi ve hangi boyutta kalacağını bilmek zordur ancak iz ameliyat sonrası iz gidericiler, güneş kremleri kullanılarak azaltılmaya çalışılır.

 

Karin germe ameliyatı hangi ameliyatlarla kombine edilebilir?

Karin germe ameliyatı yapılırken genellikle liposuction uygulanır. Bazen beraberinde yağ enjeksiyonu yapılabilir. Ciddi miktarda kilo veren hastalarda sırt bölgesinde de sarkmalar varsa “belt lipektomi” denilen 360 derece germe işlemi yapılabilir.

 


Whatsapp Destek

Whatsapp Destek Hattı

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?