Meme Büyütme Ameliyatı

 

Meme Büyütme Ameliyatı (Augmentasyon Mammoplasty)

 

Meme büyütme ameliyatı nasıl yapılır, ameliyat süreci nasıldır?

Meme büyütme ameliyatı yaklaşık 1 saat süren, genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır. Hasta ameliyat sonrası 1 gece hastanede yatırılır. Ertesi gün taburcu edilir. Ameliyattan sonra özel korseler giyilir. Ameliyattan 2 gün sonra duş alınabilir.

 

Meme büyütme ameliyatında planlama nasıl yapılır? Protezin konulacağı planlar hangileridir?

Meme büyütmede her hastanın kendine has anatomisi vardır. Meme tabanının genişliği, meme dokusunun kalınlığı, sarkma olup olmaması, memelerde asimetri olup olmaması gibi. Bu nedenle hastalar önce muayene edilerek temel yaklaşım belirlenir.

Meme protezleri temel olarak 3 plana konulurlar: kas altı, kas üstü, zar altı. Hangi planın yapılacağı ise hastaların anatomilerine bağlıdır. Bu nedenle ameliyat öncesi muayene yapılarak hastalar bilgilendirilir.

 

Kas altı ve kas üstü plan arasındaki fark nedir?

Göğüs kafesimiz üzerinde yerleşmiş iki adet kas bulunur, biri büyük ve biri küçük olan bu kaslardan büyük olanın altına protez yerleştirmek mümkündür. Bazen meme dokusu veya cildi yeterince kalın olmayan ve protezin meme üstünden hissedilmesi riski olan hastalarda kas altı plan kullanılır. Kas üstü plan ise yeterli dokusu olanlara yapılır.

 

Meme protez seçimi nasıl yapılır?

Meme protezlerinin pek çok çeşidi mevcuttur. Temel olarak; şekline göre yuvarlak- damla (anatomik), yüzeyine göre düz yüzeyli-pürtüklü yüzeyli, içeriğine göre sıvı-silikon, ön arka mesafesine göre düşük profilli - orta - yüksek profilli gibi. Bu implantların seçilmesi hastaların anatomisine ve doku uygunluğuna göre yapılır.

 

Meme büyütme ameliyatı için hangi bölgelerden kesi yapılır, iz kalır mı?

Sadece büyütme yapılacak hastalarda standart olarak, meme altından, meme başı çevresinden ve koltuk altından olmak üzere kesiler yapılır. İyileştikten sonra düz ince bir iz kalır ancak bu iz zamanla azalır.

 

Meme büyütme ameliyatından sonra nelere dikkat edilmelidir?

Meme büyütme ameliyatından sonra 1 ay boyunca korse kullanılır. 1 hafta antibiyotik tedavisi verilir. İlk 1 ay spor yapılmamalıdır. Özellikle kas altı yapılan ameliyatlardan sonra ağır kaldırma ve tenis gibi sporlar 3 ay boyunca yapılmamalıdır.


Whatsapp Destek

Whatsapp Destek Hattı

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?