Meme Küçültme Ameliyatı

Meme Küçültme Ameliyatı (Redüksiyon Mamoplasty)

 

Meme küçültme ameliyatı nedir ve kimlere yapılır?

Meme küçültme ameliyatı, meme dokusundan belirlenen kısımlar çıkarılarak memenin boyutunun küçültüldüğü, kalan dokularla yeni meme formunun oluşturulduğu bir ameliyattır. Bu ameliyatta meme başının yeri değiştirilir, aynı anda dikleştirme yapılır. Genelde sırt ve bel ağrısı olanlar, meme altında pişikler olanlar, meme büyüklüğünden şikayetçi olup ağırlıktan kurtulmak isteyen hastalar uygun hastalardır.

 

Meme küçültme ameliyatında planlama nasıl yapılır, iz kalır mi?

Meme küçültme ameliyatı yapılacak olan hastalarda meme dokularından ne kadar küçültme yapılacağına memenin büyüklüğüne göre karar verilir. Genel olarak ters t seklinde iz kalır. Çünkü meme dokusu küçültüldükten sonra yeni meme formu ortaya çıkarılırken meme iç ve dış kısımları orta hatta birleştirilir ve meme tabanına sabitlenir.

 

Meme pedikulu nedir, neye göre karar verilir?

Meme pedikulu, meme başının dolaşımını sağlayan damarların içerisinden geçtiği dokudur. Başlıca meme pedikülleri; İnferior (aşağıdan kanlanan) Superior ( yukarıdan kanlanan) Medial-Superomedial (meme iç kısmı veya hem iç hem üstten kanlanan) Lateral ( meme dış kısmından kanlanan) Santral ( meme orta kısmından kanlanan). Bu teknik secimi cerrahin tecrübesi, hastanın meme büyüklüğü, hastanın tercihi gibi pek çok faktörle ilişkilidir.

 

Meme küçültme ameliyati öncesi neler yapılmalıdır?

Meme küçültme ameliyatından önce meme ultrason ve gerekirse mamografi çekilmelidir. Hastalar sigara kullanıyorlarsa sigara bırakılmalı veya ciddi oranda azaltılmalıdır. Hastaların mevcut hastalıkları veya kullandıkları ilaçlar varsa doktorlarına bunları belirtmelidirler. Ailesinde meme kanseri var olan hastalar bunu doktorlarına belirtmeli ve rutin kontrollerini yaptırmalıdırlar.

 

Meme küçültme ameliyatından sonraki süreç nasıldır?

Meme küçültme ameliyatı yaklaşık 2.5-3 saat süren bir ameliyattır. Ameliyattan sonra genellikle 1 gece hastanede yatış yeterlidir. Hastalar ameliyattan 2 gün sonra duş alabilirler. 1 ay boyunca ameliyatta kendilerine giydirilen korselerini kullanmaları gerekir. Sigara kullanan hastalar, ameliyattan sonra iki hafta boyunca sigara kullanımlarını kısıtlamalı veya bırakmalıdırlar.

 

Meme küçültme yapılan hastalar süt verebilir mi?

Meme küçültme ameliyatında, meme başı korunuyorsa genellikle süt verilir. Bazen hastaların yüzde 15-20 sinde sütte azalma veya kesilme olabilir. Meme başının korunmadığı ve “free nipple” tekniği olarak bilinen yöntemde ise süt verilmez, meme başında his olmaz. Bu ameliyat öncesi hastayla konuşularak karar verilen bir durumdur.


Whatsapp Destek

Whatsapp Destek Hattı

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?